Inloggen

Inloggen

Het debuut van Spijkenisse 1 in de Hoofdklasse van de RSB verloopt nogal wisselvallig. Regelmatige overwinningen worden afgewisseld met “net–niet” nederlagen of een gelijk spel.
De door teamleider Erik Both in het begin van het seizoen uitgesproken ambitie om mee te spelen om het kampioenschap, komt dan ook niet uit de verf. Heel in de verte staat af en toe zelfs het degradatiespook te wenken, wat de teamleider koude rillingen en slechte nachten bezorgt.
Het enige excuus dat hij kan aanvoeren is dat er regelmatig invallers benodigd zijn, maar deze invallers zijn juist nog ongeslagen en scoren het best van het hele team (op Fabian en Nick na).
De enige conclusie lijkt dan ook dat de technische leiding van sv Spijkenisse deze matig presterende teamleider zijn congé zal geven aan het eind van het seizoen. Hij is dan ook alvast begonnen zijn schaakkoffers te pakken …..

Maar tussen het inpakken door moeten er natuurlijk ook nog wedstrijdverslagen worden geschreven, dat schijnt tot het uitgebreide takenpakket van de teamleider te horen, al neemt helaas niet elke teamleider van de SV dit serieus op.
Kom op mannen (vrouwen!?), klim ook eens in de digitale schrijverspen!

In de vijfde ronde kregen we het zeker niet misselijke Krimpen aan den IJssel 1 op bezoek in de Boekenberg. De dag erna was er weer een KNSB-ronde gepland, maar de afzeggingen bleven gelukkig beperkt tot Maurits die zich wilde sparen voor een mogelijk zware partij tegen Caissa (Inderdaad trof hij de dag erna GM Dimitri Reinderman, de extra rust mocht helaas niet baten).
en Djad, maar dat had geen schaaktechnische redenen.
Gelukkig was Daniël weer in de buurt én bereid om in te vallen, zodat we zeker niet verzwakt aan deze wedstrijd begonnen.

We kwamen op voorsprong door Fabian die helemaal terug is en in topvorm!
Helaas werd de stand gelijk door een nederlaag door Wilmar (zijn lopers kwamen niet tot leven) die zijn draai doordeweeks nog niet heeft gevonden. Op zaterdag 4,5 uit 5, doordeweeks slechts een paar remises. Voer voor psychologen!?
Supersub Daniël maakte zijn faam weer helemaal waar, al ging hij wel door een paar hele diepe dalen. Zijn tegenstander kreeg diverse hele goede kansen, maar profiteerde niet. En zoals zo vaak, dan valt het doelpunt aan de andere kant.

Maar toen was de koek met overwinningen voor Spijkenisse helaas op. Steijn had wellicht een iets beter toreneindspel, maar dat was niet te winnen, remise.

Erik speelde tegen oude bekende Harold van Dijk. Onze eerste onderlinge partij was op 26 oktober 1984, Capelle 1 – Shell 1. Hij 17 en ik 24 jaar, wat waren we toen nog jong, en slank J .
Ik dacht dat dat een Benko-gambiet was, maar mijn geheugen is ook al niet meer wat het is geweest, het was een Oud-Indiër, zo saai.
Toen verloor ik en in deze wedstrijd 34 jaar later, wederom, maar deze partij was zeker niet saai te noemen, integendeel:

Dit werd gevolgd door een onnodige nederlaag van Rob, een iets beter staand toreneindspel (?) werd mishandeld en transformeerde naar een verloren toreneindspel. Het schijnt dat hij remise heeft afgeslagen, maar dat remiseaanbod heeft de teamleider nooit bereikt ….
Ook Désiree kon de dreigende nederlaag niet afwenden en moest genoegen nemen met een remise.

Toen lag alle druk op Nick die een betere stelling moest zien te winnen voor een gelijkspel. Hij deed zijn best, ging tot het gaatje, maar bleef jammer genoeg op een remise steken, waardoor de 3,5 – 4,5 nederlaag een feit was:
  Spijkenisse 1      2001 - Krimpen a/d IJssel 1  1989 3½ - 4½
1. Daniel Zevenhuizen   2135 - Wiggert Pols      2145 1 - 0
2. Erik Both        2184 - Harold van Dijk     2233 0 - 1
3. Desiree Hamelink    2128 - Arne Pols        2017 ½ - ½
4. Wilmar Meijer      2022 - Diederick Casteleijn  2023 0 - 1
5. Fabian van Buuren    1985 - Floris Doolaard     1898 1 - 0
6. Rob Kalkman       1857 - Hans van Nieuwenhuizen 1890 0 - 1
7. Nick Groeneweg     1900 - Hans Ranft       1870 ½ - ½
8. Steyn de Lange     1799 - Michel van Cappellen  1837 ½ - ½


Zodoende stond in de zesde ronde de uiterst belangrijke ontmoeting in en tegen Sliedrecht 1 op het programma. Zij stonden onderaan en wij krijgen in de laatste rondes nog topteams als Dordrecht en Charlois Europoort voor de kiezen, zodat een overwinning dringend gewenst was.

De voorbereidingen liepen niet lekker. Djad speelt niet doordeweeks en Désiree meldde zich ruim op tijd af en voor haar kon aanstormend talent Steven de Wilde gevonden worden om in te vallen.
Maar op de wedstrijddag zelve stuurde Nick een e-mail dat hij geveld was door een virus.
Paniek in de teamleiderstent!
Gelukkig was Richard Koopman bereid om last-minute mee te gaan op excursie naar Sliedrecht!

Wij waren ruim op tijd aanwezig, toch startte de wedstrijd pas om 20:15 uur. Toen ik daar iets van zei bleek dat ik een gevoelige zenuw had geraakt bij onze tegenstander. Het schijnt dat Sliedrecht de laatste jaren 20 keer naar Spijkenisse is geweest, terwijl het andersom slechts twee keer het geval was. (zie het verslag van Sliedrecht)
Ook de wedstrijdleider was fysiek wel aanwezig, maar niet echt zichtbaar (wellicht zijn dat wel de beste, net zoals met voetbalscheidsrechters …….)

Afijn, op de borden moest het gebeuren, het randgebeuren is niet zo belangrijk.
Debutant en nieuwe Supersub Steven won zijn partij snel op tactische wijze (de complimenten!):


Helaas had topscorer Fabian één van zijn zeldzame mindere dagen. Een scherpe opening met allerlei hangende stukken zag er attractief uit, maar toen Fabian zelf dameruil afdwong kwam hij in een verloren eindspel terecht. Hij knokte nog lang door, maar een paard  heeft het vaak erg moeilijk tegen pionnen.
De opening van Steyn was minder spectaculair, er werden vele stukken geruild en er bleef een Toren-Loper met pionnen eindspel over. Toch wist Steyn van vrijwel ”Niets” nog “Iets” te maken
 en hij melkte zijn stelling met betere zwartveldige loper prima uit.Maurits had ons op een 3-1 voorsprong kunnen zetten als hij  zijn mooie aanvalsstelling had omgezet in een vol punt. Helaas offerde hij het verkeerde stuk, zijn initiatief liep dood en hij kreeg zelf een dodelijke tegenaanval over zich heen.Gelukkig zat het Erik weer een keer mee. In de opening kon hij het net droog houden, hij zette dit om in een gewonnen eindspel, maar dat was niet helemaal aan hem besteed. Toen de bedenktijd bijna op was had hij echter nog een gemene truc in de mouw, een vrijpion die ineens ongehinderd naar de overkant kon lopen!

Last-minute invaller Richard deed het aan bord 5 (!) erg goed. In de opening was hij op zeer bekend terrein en in een scherpe stelling bleef hij een pion voor.
Zijn tegenstander bleef echter inventief zoeken naar tactische tegentrucs en slaagde daar uiteindelijk in. Maar dat was niet voldoende om Richard het verdiende halve punt te ontfutselen.

Het winnende punt werd over de streep gebracht door Rob. Ik zag niet echt veel winstkansen voor hem, maar zijn doorzettingsvermogen leidde dit keer tot een vol punt, eindelijk loon naar “werken” en matchwinner, want de tussenstand kwam hiermee op 4,5 – 2,5.

Zodoende kon Wilmar zijn partij met een gerust hart remise geven in een partij waar de spanningen onder de oppervlakte bleven. Zijn tegenstander hield de stelling keurig gesloten en nam geen enkel risico.
Eindstand 5-3 voor sv Spijkenisse 1 en met een goed gevoel konden we huiswaarts keren, ondanks een wegafzetting zo her en der …..

  Sliedrecht 1      1821 - Spijkenisse 1      1944 3 - 5
1. Peter van den Bergh   2108 - Maurits van der Linde  2209 1 - 0
2. Floris Verweij     1888 - Erik Both        2184 0 - 1
3. Tobias Dekker      2008 - Fabian van Buuren    1985 1 - 0
4. Pieter Pons       1802 - Wilmar Meijer      2022 ½ - ½
5. Willem Kuiper      1783 - Richard Koopman     1711 ½ - ½
6. Joost Stoker      1750 - Rob Kalkman       1857 0 - 1
7. Martijn Stoker     1631 - Steven de Wilde     1785 0 - 1
8. Jurgen de Haan     1598 - Steyn de Lange     1799 0 - 1
Op vrijdag 8 februari staat in de Boekenberg de topper tegen koploper Dordrecht 1 op het programma!  

De stand in de RSB Hoofdklasse:

  Hoofdklasse     N Mp Bp   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
1. Dordrecht 1     6 10 31½  x 3½ 5 6½ . 5½ . . 6½ 4½
2. Charlois Europoort 1 6 9 28   4½ x 4 . . . 5½ 4 4 6
3. Krimpen a/d IJssel 1 6 8 25½  3 4 x 4½ 4½ . . 5½ 4 .
4. RSR Ivoren Toren 1  6 8 24½  1½ . 3½ x . 5 5 . 5 4½
5. Spijkenisse 1    6 7 26½  . . 3½ . x 4 5½ 3 5 5½
6. Messemaker 1847 1  6 7 25   2½ . . 3 4 x 5½ 5 5 .
7. Shah Mata 1     6 4 22   . 2½ . 3 2½ 2½ x 4½ . 7
8. Moerkapelle 1    6 3 20½  . 4 2½ . 5 3 3½ x . 2½
9. Sliedrecht 1     6 2 18½  1½ 4 4 3 3 3 . . x .
10. Erasmus 1      6 2 18   3½ 2 . 3½ 2½ . 1 5½ . x

Verslag Krimpen : https://svkrimpen.nl/0wordpress/2018/12/15/spijkenisse-1-k1-rsb/

Verslag Sliedrecht : http://www.schakendsliedrecht.nl/2019/01/11/schaakvereniging-r1-kopje-onder-tegen-spijkenisse/#more-7475